hero-img-1920x400-c-min

Tartu bussijuht ei lubanud maskita last bussi, lisatud advokaadi kommentaar

Facebooki lehel Märgatud24 Tartus kirjutas murelik lapsevanem, et eile õhtul ei lubanud bussijuht tema last bussi näomaski puudumise tõttu ning laps pidi seetõttu pimedas tund aega jala koju kõndima. Advokaadibüroo LMP advokaat Grete Kirsimaa hinnangul ei ole bussijuhil õigust maskita inimest bussi mitte lubada.

Advokaadibüroo LMP advokaat Grete Kirsimaa kommentaar:

Vabariigi Valitsuse 16. novembrist 2020.a kehtima hakanud korralduse järgi tuleb muuhulgas ühistranspordis kanda maski või katta nina ja suu. Korralduse kohaselt ei pea maski kandma inimesed, kellele see on meditsiiniliselt vastunäidustatud või kellel esineb vajadus suhelda vaegkuuljatega ning alla 12-aastased lapsed. Võimalikud on ka teised põhjendatud olukorrad (näiteks juhul, kui transpordivahendis pole teisi reisijaid).

Vaatamata korralduse sisule puudub aga valitsusel seaduslik volitus nimetatud korda kohustuslikuna ette näha – nimelt puudub nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduses norm, mis võimaldaks isikukaitsevahendite kandmist kohustuslikuks teha. Seega seaduslikult on tegemist pigem soovitusega, mitte siduva ettekirjutisega.

Kuivõrd maski kandmise kohustuse rakendamise õigus puudub valitsusel, puudub seda enam sellise kohustuse rakendamise õigus bussifirmal või näiteks toidupoel. Seadusega saab ette näha kohustuse ettevõtetele, et nad asutusesisese dokumendiga reguleeriks nende asutuses teatud olukorrad, kuid ka asutusesisesed ettekirjutised peavad vastama seadustele.

Kui vaadata küsimust konkreetse postituse valguses, siis bussijuhi käitumises oli tegelikult mitu puudujääki. Esiteks näeb valitsuse korraldus ette, et maski kandmise või suu ja nina katmise nõude täitmist palutakse jälgida ning inimesi informeerida ka vedajatel, kaubandusettevõtjatel ja ürituste korraldajatel. Bussijuhil oli võimalus ja ka kohustus selgitada lapsele, et maski puudumisel tuleks katta suu ja nina näiteks salli või mõne muu kattega. Teiseks laiendas bussijuht meelevaldselt kohustuse ka lapsele, kes valitsuse korraldusega ei ole kohustatud maski kandma. Kahtluse korral on bussijuhil alati õigus paluda näha lapse vanust tõendavat dokumenti.

Kokkuvõtvalt olen seisukohal, et bussijuhil ei ole õigust maskita inimesi bussi mitte lubada. Küll saab aga paluda, et võimalusel siiski kasutataks maski või kaetaks suu ja nina muu kattega.
—————————–
Kommentaar avaldati Geeniuses ja TV 3 uudistes.