hero-img-1920x400-c-min

Vilepuhujate kaitse seadus: miks ja kellele on seda vaja


Alates 1. septembrist 2024 peavad kõik ettevõtted, kus on vähemalt 250 töötajat, kehtestama asutusesisese teavituskanali ning 1. jaanuarist 2025 laieneb see kohustus ka ettevõtetele, kus töötab 50–249 inimest. Pärast pikka viivitust võttis riigikogu 15. mail 2024 vastu tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse, võttes riigisisesesse õigusesse üle nn vilepuhuja direktiivi.


Töökohal rikkumistest teavitamine on võtmetähtsusega, et tagada õigusemõistmine ja hoida organisatsioonide eetilisi standardeid. Tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seadus ehk vilepuhujate kaitse seadus on loodud kaitsma töötajaid, kes toovad päevavalgele tööalaseid õigusrikkumisi ettevõtte sees. Selline kaitse on hädavajalik läbipaistvuse ja vastutuse tagamiseks nii avalikes kui ka eraettevõtetes, samuti teistes tööandjates, keda seadus puudutab. See annab töötajatele kindluse, et nende julge tegu paljastada ebaseaduslik tegevus ei too endaga kaasa kättemaksu, vaid aitab kaasa ausama ja õiglasema töökeskkonna loomisele.

Miks on rikkumisest teavitaja kaitse vajalik?


Rikkumiste ennetamine ja avastamine.Teavitajatel on otsustav roll ettevõtetes tööandjate juures õigusrikkumiste avastamisel ja nende vältimisel. Kui töötajad võtavad julguse teatada näiteks finantspettusest, korruptsioonist, tööohutuse rikkumisest või muust ebaseaduslikust tegevusest, võib see ära hoida suurema kahju nii ettevõttele kui ka ühiskonnale tervikuna. Samas kardavad paljud töötajad ilma piisava kaitseta tööandja kättemaksu või töö kaotamist, mistõttu nad tihtipeale ei teavita rikkumistest.

Avalike huvide kaitse. Avalikkusel on õigustatud huvi, et organisatsioonid – olgu need siis eraettevõtted, mittetulundusühingud või riigiasutused – toimiksid seaduslikult ja eetiliselt. Teavitajad aitavad avalikkust kaitsta, tuues esile toiminguid, mis võivad muidu jääda varjatuks, näiteks keskkonnarikkumised, rahapesu või ebaeetiline äritegevus.

Õiguse ja õigluse tagamine.Tööalased rikkumised, kui need jäävad avastamata, õõnestavad seaduskorda ja ühiskonnas väljakujunenud õiglustunnet. Teavitajate kaitsmine on oluline, et julgustada inimesi väärkäitumisest teatama ja tagada, et seaduserikkujaid võetakse oma tegevuse eest vastutusele.

Töökeskkonna parandamine. Tööalaste rikkumiste avalikustamine aitab kaasa tervisliku ja eetilise töökeskkonna loomisele. Kui töötajad teavad, et neil on turvaline ja kaitstud võimalus väärkäitumisest teatada, loob see suurema usalduse organisatsiooni ja töötajate vahel ning soodustab vastutustundlikumat ja läbipaistvamat juhtimist.


Kellele on rikkumisest teavitaja kaitse vajalik?


Töötajad. Esiteks on kaitse vajalik töötajatele endile. Nad peavad olema kindlad, et kui nad teatavad õigusrikkumisest, ei kaasne sellega kättemaksu, nagu vallandamine, alandamine või tagakiusamine. Kaitse annab töötajatele julguse ja kindlustunde astuda esile, kui nad märkavad ebaseaduslikku tegevust. Sellise teavitussüsteemi olemasolu annab ka uutele kandidaatidele kindluse, et tööandja väärtustab töötajasõbralikku keskkonda, mis eristab teda konkurentidest, kes sellele vähem tähelepanu pööravad. Lisaks näitab see süsteem, et tööandja on seaduskuulekas ja avatud, kuna töötajatel on lihtne võimalus õigusrikkumistest teatada. See loob usaldusväärse töökoha maine ja kinnitab, et tööandja on valmis võtma vastutust. Seega aitab seadus mitte ainult rikkumiste ennetamisel, vaid ka tugevdab tööandja mainet ja toetab atraktiivse töökeskkonna loomist.

Organisatsioonid. Kuigi see võib esmapilgul tunduda vastuoluline, on vilepuhujate kaitse kasulik ka organisatsioonidele. Võimalus tuvastada ja lahendada probleemid varakult aitab organisatsioonil vältida rahalisi kaotusi ja suuremaid skandaale. See aitab kaasa ka organisatsiooni maine säilitamisele ja usalduse suurendamisele.

Ühiskond ja avalikkus. Avalikkus tervikuna saab samuti kasu vilepuhujate poolt esile toodud rikkumistest. Avalikuks tulevad juhtumid aitavad kaasa üldise seaduskuulekuse ja eetilise käitumise laiemale levikule ühiskonnas. Näiteks keskkonnarikkumistest teavitamine võib kaitsta kogukondi ja loodust ulatuslike kahjude eest. Selline süsteem julgustab inimesi teatama ka muudest rikkumistest, aidates seeläbi vähendada seadusvastast käitumist tervikuna.

Regulatiivorganid ja seadusandjad


Vilepuhujate antav teave on väärtuslik õiguskaitseorganitele ja regulatiivorganitele, aidates neil jõustada seadusi ja rakendada vajalikke parandusmeetmeid, et edaspidi ennetada tööandjate õigusrikkumisi. See koostöö on oluline õigusriigi põhimõtete järgimiseks ja õigluse tagamiseks.
Kokkuvõttes on teavitajate kaitse nii organisatsioonide sisemise toimimise läbipaistvuse ja vastutuse kui ka avalike huvide kaitse oluline osa. See annab töötajatele julgust ja enesekindlust tulla välja, kui nad märkavad ebase