hero-img-1920x400-c-min

Haldusõigus ja haldusmenetlus

Mis on haldusõigus?

Haldusõigus loob õigusi ja kohustusi kodanikule. Samal ajal puutuvad enamus inimesi ühel või teisel ajahetkel kokku asjaajamisega ametiasutustes, mis ei pruugi olla alati kõige meeldivam. Haldusõigus on lühidalt öeldes suhted riigiga ja selle asutustega. Haldusõigussuhte poolteks on üldjuhul avaliku võimu kandja (haldusorgan) ja eraõiguslik isik (füüsiline isik või juriidiline isik). Haldusorganiteks loetakse kõiki täitevvõimu struktuuriüksusi: riigiasutusi, kohalike omavalitsuse üksuste asutusi ja organeid (linna ja vallavolikogud ja – valitsused), iseseisvaid avalik-õiguslikke juriidilisi isikuid (nt Tervisekassa), samuti avalikke ülesandeid enda nimel täitvaid eraisikuid (notarid).

Haldusõiguse oluliseks osaks haldusmenetlus, mille eesmärgiks on kaitsta kodanikke võimu omavoli eest. Haldusmenetluse normid määravad, kuidas haldusorganid teevad otsuseid ja millised on nende tegevuse vormid (haldusakt või -leping või toiming). Haldusmenetluse käigus on võimalik vaidlustada haldusorgani otsuste õiguspärasust, mis omakorda võib kaasa tuua nende kehtetuks tunnistamine või muutmise.

Advokaadibüroo LMP nõustab kliente (nii füüsilisi kui ka juriidilisi isikuid) suhtluses ja asjaajamises riigi ja kohaliku omavalitsuse asutustega järgmistes küsimustes:

Kui Te ei leidnud esitatud nimekirjast oma probleemi/küsimuse valdkonda, siis helistage meile telefonil 7 300 400 või kirjutage info@lmp.ee ning leiame koos Teie murele lahenduse.