hero-img-1920x400-c-min

Perekonnaõigus

Mis on perekonnaõigus?

Perekonnaõigus on valdkond, mis hõlmab erinevaid õiguslikke küsimusi seoses perekonnaeluga. See hõlmab selliseid teemasid nagu abielu ja lahutus, laste hooldusõigus ja laste ülalpidamine, lapsendamine, eestkoste, pärimine ja varasuhted abielu ajal ning abielu lahutamisel. Perekonnaõigus aitab reguleerida perekonnasuhete õiguslikke külgi ja tagada, et iga pereliikme õigused ja huvid oleksid kaitstud.

Perekonnaõigus on üks isiklikumaid õiguse valdkondi. Seetõttu on oluline, et perekonnaõiguslikud vaidlused ja küsimused laheneksid võimalikult kiirelt ja delikaatselt. Advokaadibüroo LMP nõustab kliente perekonnaõiguslikes küsimustes nii kohtuväliselt kui kohtus.

Tegeleme järgmiste perekonnaõigusega seotud teemadega:

1. Abielu ja lahutus

Abielu lõppemine ja lahutus on keeruline protsess, mis võib hõlmata mitmeid õiguslikke ja emotsionaalseid väljakutseid. Professionaalne õigusnõustamine on oluline selleks, et tagada protsessi sujuvus ja lahutusega seotud vaidluste minimeerimine. Meie advokaadibüroo pakub lahutuse ja abielu lõppemisega seotud õigusabi, et aidata oma klientidel oma õigusi kaitsta ja õiglast tulemust saavutada.

Abieluvaralepingute sõlmimine ja varasuhte valiku nõustamine

Pakume abi abieluvaralepingute sõlmimisel ja varasuhte valiku nõustamisel. Abieluvaraleping on notariaalne leping, kus abikaasad saavad kokku leppida, kuidas nende vara jaguneb abielu lõppedes või ühe abikaasa surma korral. Abieluvaralepingu sõlmimine võib olla kasulik eelkõige juhul, kui üks abikaasa soovib kaitsta oma vara teise abikaasa võimaliku krediidivõla või pankroti eest.

Nõustame kliente abieluvaralepingute koostamisel ning aitame valida sobiva varasuhte (abieluvaraleping või seadusjärgne varasuhe) vastavalt abielupaari soovidele ja vajadustele. Lisaks aitavad advokaadid klientidel mõista abieluvaralepinguga kaasnevaid õigusi ja kohustusi ning seadusest tulenevaid reegleid. Saame ka anda praktilisi nõuandeid abieluvaralepingute sõlmimise protsessi kohta.

Abieluvaraleping on abikaasadevaheline kokkulepe. Abieluvaralepinguga on võimalik:

Loe lähemalt abieluvaralepingu sõlmimise vajalikkuse kohta SIIT!

Abielu lahutus ja kooselu lõppemine

Aitame klientidel lahendada nii lihtsamaid kui ka keerulisemaid abielulahutuse ja kooselu lõppemisega seotud küsimusi. Meie eesmärk on tagada, et kliendid saaksid õiglase lahenduse ja et nende huvid oleksid kaitstud.

Saame aidata kõigis abielulahutuse või kooselu lõppemisega seotud küsimustes, sealhulgas vara jagamine, ülalpidamiskohustused, elatise määramine lastele, lapse hooldusõiguse määramine, vara jagamine, ning abielu või kooselu lõpetamiseks vajalike dokumentide koostamine.

Abielu saab lahutada abikaasade vastastikkusel kokkuleppel notari juures või kohalikus perekonnaseisuametis. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis tuleb lahutus vormistada kohtus.   

Ühisvara jagamine

Ühisvara jagamine võib olla keeruline ja emotsionaalselt koormav protsess, eriti kui suhted on juba pingelised või lahutuse käigus ilmnevad erimeelsused. Meil on kogemustega spetsialistid, kes aitavad klientidel ühisvara jagamisega seotud küsimused läbi mõelda ning vastaspoolega selgeks arutada. Meie eesmärk on leida lahendusi, mis on kooskõlas kehtiva seadusandlusega ning samas on õiglane mõlema poole jaoks. Samuti aitame klientidel koostada kokkuleppeid, mis kaitsevad nende huve tulevikus.

Piiriülene ühisvara jagamine

Kui abikaasad on eri riikidest, võib vara jagamine olla veelgi keerulisem kui tavapäraselt. Aitame leida õiglase lahenduse ning koostame vajalikud dokumendid. Meie büroo nõustab kliente ka piiriülese varajagamise küsimustes ning aitab lahendada erinevate riikide seaduste ja praktikaga seotud küsimusi.

2. Laste hooldusõiguse, suhtluskorra ja elatisega seotud küsimused

Hooldusõigus

Suhtluskorra ja hooldusõigusega seotud küsimustes on alati kõige mõistlikum vanemate poolt saavutada rahumeelne kokkulepe kohtuväliselt. Ka siin saab suureks abiks olla advokaat. Kõrvalseisva isikuna saab advokaat olukorda ratsionaalselt ning objektiivselt hinnata, mistõttu on kompromissi sõlmimise tõenäosus suurem. Vanemate omavahelised katsed kokkuleppeid sõlmida ebaõnnestuvad üldjuhul just liigse emotsionaalsuse ja solvumiste tõttu.

Hooldusõiguse piiramine

Ühe vanema hooldusõiguse piiramine on kohtu kaudu võimalik, kui vanem ei tunne lapse vastu mingit huvi ning ei täida enda perekonnaseadusest tulenevaid kohustusi. Selliseks kohustuseks on näiteks kohustus hoolitseda lapse enda ja lapse vara eest ning võtta vastu lapsega seonduvaid otsuseid.

Loe ka Advokaadibüroo LMP advokaadi artiklit suhtluskorra teemal SIIT!

Elatis

Elatise mõistab välja kohus. Samas on elatise suuruse kujunemisel suur roll just advokaadil. Nimelt oskab advokaat suunata elatise taotlejat vajalikke tõendeid koguma ning abistab argumentide koostamisel. Oluline on ka teada, et kord väljamõistetud elatise suurust on võimalik vähendada, esitades vastav hagi kohtusse.  Teatud juhtudel on võimalik elatise vähendamine lausa nullini (nt kui laps on asunud elama elatist maksva vanema juurde).

Elatise küsimustes on enamlevinud teemad:

Meie advokaadid saavad nende kõigi teemade puhul Teile abiks olla.

3. Isaduse tuvastamine ja vaidlustamine

Lapse isaks on mees, kes on lapse eostanud. Perekonnaseadus loeb, et lapse on eostanud mees, kes on lapse sünni ajal lapse emaga abielus, kes on isaduse omaks võtnud või kelle isaduse on tuvastanud kohus.

Isaduse vaidlustamise õigus on mehel, kelle isadus on tuvastatud tulenevalt abielust lapse emaga või kes on isaduse omaks võtnud, samuti lapse emal ning lapsel.

Ühe aasta jooksul võib isaduse vaidlustada ka mees, kes taotleb enda isaduse tuvastamist teise mehe asemel.

Isadust on võimalik tuvastada, kui lapse isana ei ole ühtegi meest kindlaks tehtud. Samuti juhul, kui isadus on vaidlustatud ning kohus on tuvastanud, et laps ei põlvne mehest, kelle isadus vaidlustati.

Advokaadid nõustavad kliente isaduse vaidlustamise ja tuvastamise küsimustes ning esindavad neid kohtumenetluses.

Vaata ka Advokaadibüroo LMP advokaatide ja juristide poolt koostatud praktilisi nõuandeid perekonnaõiguses SIIN.

Kui Te ei leidnud esitatud nimekirjast oma probleemi/küsimuse valdkonda, siis helistage meile telefonil 7 300 400 või kirjutage info@lmp.ee ning leiame koos Teie murele lahenduse.