hero-img-1920x400-c-min

Pärimisõigus

Mis on pärimisõigus?

Pärimisõigus on õigusharu, mis reguleerib, kuidas antakse edasi inimese vara tema surma järel. See hõlmab nii vara, kui ka võlgade ja kohustuste üleandmist. Pärimisõigusega seotud küsimused võivad olla väga keerulised ja emotsionaalsed, eriti kui pärijad on omavahel tülis. Pärijad võivad tuleneda nii testamendist kui olla ka seadusjärgsed. Oluline on pöörduda pärimisõigusega tegeleva advokaadi poole, et tagada vara õiglane ja õiguslikult korrektne üleminek.

Tegeleme järgmiste pärimisõigusega seotud küsimustega:

1. Testamendi või pärimislepingu koostamine

Aitame testamendi või pärimislepingu koostamisel ning testamenditüübi valikul ning selgitame testamendijärgse pärimise õiguslikke tagajärgi. Aitame klientidel luua õiguslikult siduva dokumendi vastavalt nende soovidele ja vajadustele. Esmalt selgitame välja kliendi pärandvarasse kuuluvad varad ja kohaldatava õigusliku raamistiku. Seejärel koostame testamendi või pärimislepingu vastavalt kliendi soovidele ja tagame, et see vastaks kõigile juriidilistele nõuetele. Lisaks saame aidata ka pärandi haldamise ja jaotamisega seotud küsimustes ning esindada klienti pärimisvaidlustes kohtus. Meie eesmärk on aidata klientidel tagada nende varade sujuv ja õiguspärane üleandmine nende valitud pärijatele ning vältida võimalikke vaidlusi ja probleeme pärimisprotsessi käigus.

Mis on testament?

Testament on dokumendivorm, mille abil isik saab määrata, mis tema varaga pärast tema surma peaks toimuma. Testamendis võib määrata, kellele ja millises ulatuses pärandvara läheb ning millised on tingimused selle saamiseks. Testamendi kaudu on võimalik ka määrata, kes saab olla eestkostja alla 18-aastaste laste jaoks või kes peaks võtma vastutuse isiku vara haldamise eest tema vaimse tervise halvenemise korral. Testamendi kehtivuseks peab see vastama õigusaktide nõuetele ning olema tehtud vabatahtlikult ja täieliku arusaamisega sellest, mida testament sisaldab.

Testament võib olla nii kodune kui notariaalne. See võib olla abikaasade suhtes vastastikune või võib sellega määrata pärijale teatud kohustusi. Kuna testamendi koostamiseks on mitmeid võimalusi, siis on oluline nendest teadlik olla, et saavutada soovitud tulemus vara jagamisel.

Advokaat saab abistada pärijat ka juhul, kui pärijal on tekkinud kahtlus, et testament on võltsitud või ei vasta pärandaja tegelikule tahtele.

Mis on pärimisleping ja kuidas see erineb testamendist?

Pärimisleping on kahe või enama isiku vahel sõlmitud leping, mille eesmärk on määrata kindlaks nende vastastikused õigused pärandi suhtes. Erinevalt testamendist võimaldab pärimisleping pärandi üleandmist või pärimisõiguse teostamist juba lepingu sõlmimise ajal ning aitab seeläbi kindlustada pärandi üleminekut soovitud viisil juba enne lepingus osalejate surma. Samuti kehtib pärimisleping ka pärandi suhtes, mis alles tulevikus võib tekkida (nt kui pärandaja alles elab). Pärimislepingu sõlmimiseks on vajalik notariaalne tõestamine.

2. Pärimismenetlus

Pakume ka pärimismenetlusega seotud nõustamisteenust. Pärimismenetlus võib olla keeruline ja emotsionaalselt raske protsess, eriti kui sellega kaasneb lahkhelide lahendamine pere või teiste pärijate vahel. Meie advokaadid on spetsialiseerunud pärimisõigusele ja aitavad klientidel mõista pärimismenetlusega seotud õigusakte ja protseduure ning tagavad, et nende kliendid saavad kaitsta oma õigusi ja huve pärimismenetluse käigus. Advokaadi konsultatsioonil saab pärija ülevaate pärimismenetluse õiguslikest aspektidest, muuhulgas milliste maksudega tuleb pärimisel arvestada, millised on pärimistoimingutega seotud kulud jne.

Pärandi inventuur

Kui pärijad ei ole pärandi vastuvõtmisega saadud kohustuste suurusest teadlikud (kas võlakoormus ületab pärandi väärtust?), on mõistlik teha pärandi inventuur. Pärast inventuuri tegemist on pärija vastutus pärandvaraga seotud kohustuste eest piiratud pärandvara inventuuris välja toodud väärtusega. Aitame pärandi inventuuri läbiviimisel.

Pärimislepingu või testamendi tühistamine

Eesti seaduste järgi on pärimislepingu või testamendi tühistamine võimalik mitmel juhul. Pärimisleping või testament võib olla tühistatud, kui selle koostamise ajal ei olnud testaator või pärijad pädevad; kui selle koostamisel kasutati pettust, vägivalda või ähvardusi; või kui pärimislepingus või testamendis sisalduv tingimus on vastuolus seaduse või heade tavadega.

Pärimislepingu või testamendi tühistamine tuleb esitada kohtule (või notarile) kirjalikult. Tühistamisavaldus peab sisaldama selget taotlust pärimislepingu või testamendi tühistamiseks ning põhjendusi, miks seda tehakse.

Kui pärimisleping või testament on tühistatud, siis loetakse see kehtetuks alates selle koostamise hetkest. Pärimislepingu tühistamise korral tuleb varad pärijate vahel jagada vastavalt seadusele. Testamendi tühistamise korral varade jagamisel tühistatud testamenti enam ei arvestata.

Oleme valmis oma kliente nõustama pärimislepingu või testamendi tühistamise küsimustes, andma asjakohast õigusabi ning esindama kliente vajadusel kohtumenetlustes.

Kas Eestis on pärandimaks?

Eestis pärandvara maksustamist ei ole, kuid pärandaja surma hetkel tuleb maksta riigilõiv pärimismenetluse algatamiseks. Samuti võib pärimismenetluse käigus tekkida kulusid, nagu näiteks notaritasud, kohtukulud ja pärimisavalduse kinnitamise tasu. Need kulud sõltuvad pärimismenetluse keerukusest ja kestusest.

3. Pärandvara jagamine kaaspärijate vahel

Aitame pärandvara jagamisel tekkinud vaidluste korral suhelda kaaspärijatega ning esindame klienti vajadusel ka kohtus.

Kui pärandi on vastu võtnud mitu pärijat, kuulub pärandvara neile ühiselt. See tähendab, et nii pärand kui pärandvarasse kuuluvad õigused ja kohustused kuuluvad kõigile kaaspärijatele ühiselt. Kui soovitakse üksikuid pärandiesemeid käsutada, on vajalik kõigi kaaspärijate nõusolek.

Sellistel juhtudel on mõistlik pärandvara jagada. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Pärandvara jagatakse pärijate vahel vastavalt nende pärandiosale, lähtudes pärandvara hulka kuuluvate esemete harilikust väärtusest jagamise hetkel.

Vaata ka Advokaadibüroo LMP advokaatide koostatud pärimisalaseid nõuandeid SIIT.

Kui Te ei leidnud esitatud nimekirjast oma probleemi/küsimuse valdkonda, siis helistage meile telefonil 7 300 400 või kirjutage info@lmp.ee ning leiame koos Teie murele lahenduse.